ЗНАЧЕНИЕТО НА МАГНЕЗИЯ ЗА ЗДРАВЕТО НА ЧОВЕКА
Здравата клетка е с високо съдържание на магнезий и ниско – на калций. Магнезият е минералът на подмладяването и предпазва от калциране органите и тъканите и характерното за старостта дегенериране на тялото. Съществуват основно два класа минерали: олигоелементи или тези, които са ни нужни в изключително малки количества, и минерали, които са ни необходими в значително по-големи дози. Магнезият спада към втората категория.
Повече от 300 жизненоважни ензимни реакции в клетките на човешкото тяло разчитат на магнезия.
МАГНЕЗИЯТ Е ОСОБЕНО ВАЖЕН ЗА ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ, ЗАЩОТО
- Участва в производството и складирането на енергия.
- Поддържа критично важни телесни функции като вътреклетъчната хомеостаза.
- Едно от основните свойства на магнезия е способността му да стабилизира клетъчните мембрани. Това го прави най-важният минерал за поддържането на електрическото равновесие в клетките и метаболизма на: въглехидратите, мазнините, аминокиселините, калция, калия, фосфора, цинка, медта, желязото, натрия, оловото, кадмия, солната киселина, ацетилхолина и азотния окис.
- Поддържа стабилен сърдечен ритъм, нормализира кръвно налягане, стабилизира нивото на кръвната захар и намалява нивото на холестерола и мазнините.
- Потиска освобождаването на стресовите хормони, успокоява главния мозък и отпуска мускулите.
- Усилва имунната система и е крайно необходим за нормалните сексуални функции.
- Спомага за изграждане и възстановяване на тъканите на майката и на плода по време на бременност.
Магнезият е незаменим за правилното усвояване на калция и образуването на костната матрица, увеличаването на костната плътност и укрепването на косата, ноктите и зъбите. Именно той уравновесява и регулира действието на калция. При недостиг на магнезий, калият и калцият се не се усвояват и се изхвърлят с урината, а неусвоеният калций се отлага в меките тъкани (бъбреци, артерии, стави, главен мозък и т.н.). и може да предизвика практически всякаква