болест. Ако заседне в костите и ставите например, причинява артрит; ако заседне в сърцето, разранява артериите; и т.н. Без адекватно количество магнезий, калцият не може да проникне в костите. Само адекватният прием на магнезий може да върне калцият от тъканите обратно в костите.
Тъй като участва повечето жизнени функции на тялото, дефицитът на магнезий може да се отрази буквално на всяка система на тялото, като последствията за здравето са катастрофални. Хроничният магнезиев дефицит е в състояние да предизвика необратими поражения в главния мозък.
МАГНЕЗИЕВИЯТ ДЕФИЦИТ
- Понижава физическа активност и е обичайно явление сред страдащите от депресия и хронично болки хора.
- Може да доведе до камъни в бъбреците или да причини артрит, алцхаймерова болест, загуба на слуха, някои видове рак, инфаркт, сърдечни болести, нарушени функции на бъбреците и черния дроб, диабет, астма, мултиплена склероза, глаукома, повечето случаи на мускулни проблеми, крампи, мускулна слабост.
- Води до акумулиране на токсини и киселинни утайки (натрупване на желязо), в следствие на което, тялото дегенерира по-бързо и остарява преждевременно.
- Води до калциев и калиев дефицит, затова е сред причинителите на остеопорозата и зъбния кариес.
- Води до гъбични инфекции в резултат на потисната имунна система и повтарящи се бактериални инфекции на синуси, влагалище, средно ухо, бели дробове, гърло в резултат на ниско ниво на азотен окис в телесните кухини.
- Води до липса на сексуално желание при жените и намалена сексуална способност при мъжете, поради намалените функции на хипофизата, щитовидната и надбъбречните жлези.
- Увеличава чувствителността към стреса, превъзбужда невроните на главния мозък и води до затруднена концентрация, намалена съгласуваност и други поведенчески нарушения като: промени в настроението, нервност, раздразнителност, безпокойство и пристъпи на паника, агресивно поведение и може да предизвика депресия.
Дефицитът на магнезий днес се наблюдава се при 70% от населението и при 13% от всички заболявания.