Храни богати на силиций – съдържанието на силиций в храната зависи от съдържанието на силиций в почвата и водата. Силицият засилва имунната система на човешкия организма, има антибактерялно действие, помага за изхвърляне на някои тежки метали от тялото като живак и алуминий. Силицият подобрява нервната проводимост. Силиций – служи за образуването на колаген за съединителната тъкан. Подпомага изграждането на костите, косата, ноктите и кожата. Поддържане еластичността на артериите и сухожилията, забавя стареенето на клетките. Необходим е за усвояването на калций, фосфор, сяра, магнезий, калий, натрий, желязо.
Кои храни са богати на силиций?
- кафяв ориз
- овесени ядки
- просо
- ечемик
- зеленолистни зеленчуци
- кълнове от люцерна
- ананас
- ябълки
- цвекло
- камби
- домати
- краставици
- лук
- моркови
- бадеми
- фъстъци
- планински хвощ – билка
- зеле
- тиква
- мед
- риба
Защо е важно да консумираме храни богати на силиций?
Хората може би не знаят ,че като химически елемент в организма на човека силиция е на второ място след кислорода. Органите, които поддържат най-високи резерви на силиций в тялото са щитовидната жлеза 310 мг, надбъбречната жлеза 250мг, хипофизата, белите дробове, кръвта и лимфата. При здравословен проблем силицият рязко изчерпва своите резерви, затова е важно хората, които по-често боледуват или имат хронично заболяване, да си набавят системно силиций.
От къде човек може да си набави силиций?
- вода, която е богата на силиций
- храни съдържащи силиций
- билки съдържащи силиций – планински хвощ, полски хвощ
- диатомична пръст
- хранителни добавки
От какво зависи високото съдържание на силиций в храните?
Храни съдържащи силиций – трябва да се има впредвид, че съдържанието на силиций в храната зависи от съдържанието на силиций в почвата и водата. Земеделски култури отглеждани в бедни на силиций почви няма как да бъдат с високо съдържание на силиций. Поради тази причина таблиците със съдържание на силиций в храната не трябва да се приемат на 100% за верни. Възможно е да има големи отклонения. Храните богати на силиций губят част от силиция по време на съхранението и приготвянето на храната. Когато се готви при пържене, печене, варене. Най-големи са загубите на силиций при пържене и печене.
ХРАНИ БОГАТИ НА МАГНЕЗИЙ
ХРАНИ СЪДЪРЖАЩИ СЕЛЕН
ХРАНИ БОГАТИ НА ЙОД